Bilisim çaginin ilkel insani

, , Leave a comment

Ben niye tas devrinde felan dogmamisim ya? Tas felan yontardim, yiyecek arardim, aksam günesin batisini seyreder sabah dogusuyla uyanir ciftlesir ürer ve sonra ölür giderdim. Ben niye simdi dogdum ki? Basari takintili bi milletin içerisindeyim. Basarinin para, ün, diploma, evlenmekten geçtigi bu dünyada neden varim ki? Yollayin beni baska yere. Cunku hiç biri bende yok. Daha dogrusu bizim sülaleye pek ugramadi açikcasi.

Bizim evdeki millete göre tek tuzu kuru benim. Halbuki kimse geceleri gözyasima ve sümügüme bulanmis peçeteler esliginde uykuya daldigimi bilmiyor.

Bu sezonki aile dizimizde dram maalesef ön planda. Annem tavan yapan tansyonuyla cebellesiyor, abim ekonomik kriz darbesine her aksam yedigi yarim kilo çekirdekle çare bulmaya çalisiyor. Ablam desen bel bagladigi 50 türlü kisisel gelisim metotlarinin sonunda bi ise yaramadigini görüp salmis durumda, her aksam hümkürme sesi duyuyoruz odasindan yankilanan, muhtemelen oda agliyordur. Babam desen kendi hüzünlü dünyasinda yaginda kavruluyor.

Bizim hanede tüm bunlar olurken, üst kattaki komsular her gece yataklarini gicirdatarak bize nispet yapar gibi sevisiyorlar.

Benim çocukluk arkadaslarim patir patir evlenip çoluga çocuga karisiyorlar. Bizede “kocisimle pazar kahvaltisi keyfisi” basligi altinda gittikleri mekanlarda çektirdikleri resimleri layklamak düsüyor. Laykla laykla nereye kadar?

Aslinda ben  gördüm ki basarinin ilk duragi aslinda evlenmek. Cünkü evlenmeyip kariyer sahibi olmus, isinde gücünde itibar kazanmis bir bayana asla “basarili” gözüyle bakilmiyor “evde kaldi” deniliyor.

Is hayatina küçük hedeflerle atilmis bayanlar evlenince “kendi istegiyle çalismiyor” havasina giriyorlar ve is bitiyor. Kimse baslarini agritmiyor.

Hayat bunlara kahkahalar atarken, bizim karsimiza geçmis trip atiyor somurtuyor. Insana nerde neyi yanlis yaptigini sorgulatiyor…

Hata beklentiler mi? Acaba 3-4 sene önce “selam güzel kiz, tanisalim mi?” diye msj atanlara cevap mi yazmaliydim? Su an kucagimda bebe “çekirdek ailemle gezmeler” adli resimler paylasiyor olur muydum? Acaba üniversiteye baslamadan önce bi kaç sene orda burda çalisip neyi sevip sevmedigime karar verip öyle mi seçseydim bölümü mü?

Simdi napmaliyim peki? Yas olmus 23, o kagit parçasini almama ramak kalmis. Pardon tez kalmis. Ramak degil.

Ne yapayim? Seçenekler:

-Az önceki yazida bahsettigim, penceresinden yandaki beton binayi gördügümüz o cücük kadar büroda 6 ay kalmak ve tezimi yazmak. Bu arada tüm biriktirdigim paralari bitirmek (kira)

-Staji birakip kafe tarzi bi yerde ise baslamak ve yaza kadar idare etmek. Yazinda Isparta daki evden 2 ay boyunca sehri seyretmek.

-Balkondan asagi atlamak

-Inceldigi yerden kopmasini beklemek

-Gördügüm herhangi bir “potansiyel koca” adayina ilk adimi atmak

 

 

Leave a Reply