Ev yapmak

, , Leave a comment

Buradaki türklerin iki çesit meslegi var genel olarak:

  • pazarda börek satmak ya da
  • ev yapmak.

Birinci meslek türüne maalesef çok geç kaldik zira börek satisi tutunca pazarda 2 tane  börek yapan kadin sayisi 10 felan oldu. Bi böregi 3 euro ya felan satinca kâr çok tabi. Annemde tavuklu pilav yapip satayim bari dedi, iki uç gün heveslendi sonra kaldi gitti..

Ev yapanlarin da çogu zaten insaatçi (e yani ne olacagidi?). Bizde de daha tugla kaldiracak ne ekonomik güç, ne motivasyon ne de hâl var. Sivasi dökülen soguk apartmanimizda tingir mingir yasiyoruz halimize sükredip. Sonra annem cuma toplantilarina ya da günlere gidiyor, beyni yikanmis bi sekilde geri eve dönüyor. Yok biri ev yapmista çok güzelmiste satcakmista bidaha yapcakmista… yok öteki yeni arsa almis, yok beriki evine yeni tasinmismis..

Annem kapidan girer girmez dökülüyo haberleri, yahu banane diyorum. Yok, dinlemiyor. Issizligimizi yüzümüze vuracak ya. Su an 3 kardes issisiz. Evet, 25 yasinda çalisip çabalayip ev yapan o çok imrendigin çocuklardan olamadik. Bizde basina kaldik anne. Hayir nedir bu milletin ev hirsi ben anlamadim gitti arkadas…

Bi kadinin oglu varmis, burda uçak sirketinde mi ne çalisiyomus yok iste Türkiye’den is teklif etmislerde senelik 40-50 milyar maas felan veriyorlarmis, çocuk “hayir ben burda ev yapicam” diyip reddetmis. Hahah. Arkadaslari hep ev yapiyormus ta o da heveslenmis, ay kuzum kiyamam. Iste buradaki insanlarin kafalari bunlar. Hepsi birbiriyle yaris halinde, biz çoktan diskalifiye 😀 biri ev yapar gider otekide yapar, ikinciyi alir digerini kiraya verir bakmissin bi baskasi da ayni seyi yapmis. Aa Türkiyeden yazlik mi almislar, kosss Kazim kosss bizde alalim.

Bu arada Babam bugün telefonda ne kadar rahat (fehemsiz) oldugumuzdan bahsetti. Ee kimin çocuklariyiz? 🙂

Dipnot: hi hi, hayatta ev yapmaktan daha önemli seyler var. O da huzur. Hos bizde de o da yok ama olsun.

 

Leave a Reply