Fransa’da Ramazan..

, , 1 Comment

Atmosferin A’sini bulamiyoruz burda.. Türkiye’de de farkli degil gerçi. Bakiyorum tüm kafeler tiklim tiklim dolu. Essek kadar kizin biri elinde en az 5 milyonluk dondurma yalaya yalaya yolda yürüor. Hadi adet felandir tutamamistirda, erkeklere ne demeli o zaman. Neyse o bu degilde, ben iftar davetlerini özledim bea. Gidiyosun 10 dk önce, sofra kurulmus, “gel çömel ye herseyi” diye bas bas bagiriyor.. Böyle bi cosku, muhabbet; gülen yüzler, tüketilen bidon bidon su.. ve yemegin sonunda mide spazmi geçiren insanlar..
Gece geç saatlere kadar bitmeyen bisiler tikinma fasli.. meyve kirinti CAY.
Ben burda iftar yemeginde birak menü hazirlamayi, “ne yesem ya ? Bi cesitde olur.. Makarnami yapsam ? ” diye söyleniyorum.. Dün bizim N.’nin yogun bi haftadan snra tekrar oruçlular arasina katilmasindn dolayi, tereviye gittik. Maalesef türk camisi yok burda, yeni temeli atilacak yakinda InsAllah. Araplarinkine gittik bizde. Içerde tüm renk tonlarindan kadin vardi. Bunlarin meshep farkli olunca, ne kildigimizida anlamadik. Sünneti kimse kilmadi, yatsinin farzini kildilar, vitir namazi yok.. Ondan geçtim terevi 20 rekat olur diye bilirdim, 10 rekatta bitirdi hoca. Yalniz 10 rekatta hatim indirdi sandim. Hiç kipramadan ayakta durunca, napcagimi sapittim.. Ayagim karincalanir, kasinir.. Bi ara Allah-u Ekber dedi hoca, aslinda secdeye gitmemiz gerekiyordu, millet ayakta kaldi ellerini açtilar dua ettiler, bisi anlamadim. Bi baktim bi ben bi N. yerdeyiz, hemen kalktik apar topar. 😀 Boyle olunca insan gülme krizine giriyor bide. Bidahakine daha konsantre kilariz umarim.. Ilk seferlik olsun o kadar..
Bu arada, eskiden hiç beceremedigim bisey simdilerde aliskanlik oldu bende..Sabah 6da yatip, 10 bucukta kalkiyorum, aksam 6da tekrar komaya giriyorum. Böyle tuhaf bisi oldum, vücudumunda dengesi sasti yazik…
Söylemesem çatlarim : haftaya pazartesi sanirim Türkiye yollarinda olacagiz :))
-insan farkli bisi olcak diye umuyor.. –
 

One Response

  1. Yeliz İnceoğlu

    Ağustos 10, 2013 1:51 am

    Ben bu yıl ramazanı hiç göremedim buralarda. İftar yapmak ayrı bir keyif gerçekten. Her şeyi bir kenara bırak o anda ülkenin çok büyük bir kısmının seninle birlikte oturmuş bir yerlerde bir şeyler yediğini bilmek bile mutlu edicii. İnsan uzakta olunca bazı şeylerin değerini anlıyor.

    Cevapla

Leave a Reply