Gelin Mevlüdü

, , 2 Comments

Ablamla bir olup annemi ne güzel vazgeçirmistik. Amaçsiz ev hanimi toplulugu anneme baski yapti gelin mevlüdü isteriz diye. Annemde yapayimda kurtulayim moduna geçti. Bugün ev tam bir savas alaniydi. Aslinda hersey çok tuhafti. Naptik biz ya? Mevlüd ne ara okundu inanin duymadim bile, en son biseye fatiha okumustum. Su an aklima enstantaneler geliyor sadece..

Evin heryeri cüllop gibiydi, en son elime bezi almis kapi kollarini siliyordum (kapi kollarindaki lekelere takintim var). Ardindan kapi çaldi, saat 11di. Edi ile Büdü gelmisti anneme yardima. Hemen önlükleri takindilar ve ise koyuldular. Annem salonda yere gazete sermis, üzerine de kirmizi  lahana koymustu tahta ve biçakla. Incecik dogra dedi… dogradim. Edi diger tarafta biseyler dilimliyordu dönüp bakmadim bile. Ardindan elime iki kilo havuç verdi rendele diye.. onu da yaptim ama tatsizlasmistim. Büdü bi ara biyiklarinin çiktigini söyledi, kendimi elimde agda banti biyiklarini yolarken buldum salonda. Edi bos durur mu? Hemen o da geldi benimde kaslarim çikti evladim diyerek. Yahu siz en son pilav yapmiyomuydunuz mutfakta? Neyse Onunda kaslariyla ugrastiktan sonra kapi çaldi.. ilk misafirler gelmisti ama gelin ortada yoktu. Hemen mesaj attim  uyandin mi diye. Hazirlanip geliyorum dedi. Ve geldi. Artik gelin mevlüdü baslayabilirdi…

Sonrasini çikaramiyorum..

Eve giren yaklasik 30 tane kadin.

Kapinin önündeki küçük ayakkabi butigi (50 yas üstü kadinlara özel ortopedik modeller)

Duyulan Amin sesleri.

Baklava tabaklari.., hosaflar, çorba, pilav, nohut.. salata..

Bulasik

Daha çok bulasik

Kargasa

Bi ara kadinlardan bir kaçi kalkip gitmeye yeltenmisti ki kadinin biri “durun durun daha çay içecez” dedi ve o an kafamda “çay yok bok için” cümlesi yankilandi.. ev sahibi o muydu ben miydim? Yoksa ben sadece bir kölemiydim. Gelin kiz yüklü oldugu için benim yadigar çekyata uzanmis gözlerden kaybolmustu. Bense bulasik makinesini doldugu için, onun rolünü üstlenmistim.

Isteksizce cevapladigim ” ee Kübra sen napion?” sorulari. Bulasik yikiyorum kör müsün? diye cevaplamak istedigim o sorular.. ah..

Ben gidecegim yea.

dedim.

nereye ne zaman hiç bir fikrim yok.

ama gidecegim.

Naapion sorularinin sorulmadigi bir yere..

Annem herseyi abartmis, her çesitten birer tencere yemek artmisti.. Amcamlari çagirdik. patirti kütürtü derken baktim gidiyorlar.

Odalarin her bir yani perisan ben perisan yok isime karisan.

Dipnot: Dügünü yetmemis gibi “gelin mevlüdü” diye gelinligini giyip bol bol sosyal medyaya fotograf yükleyenlerden  olmadigimiz için ailemle gurur duyuyorum.

Ay neyse basim agridi.
 

2 Responses

 1. Chadaqiel

  Kasım 14, 2017 9:55 pm

  Gelin mevlüdünü ilk defa duydum. Kınası olur mevlüdü olur osu olur busu olur insanımız da şaşırdı artık nerede ne yapacağını. En son mezuniyet kınasında “o nedir ya? Neden ki?” demiştim bir de bu şimdi. Hiç duymadım demem 😀
  Yalnız olan sana olmuş resmen onca kişiyle uğraş et, yemeği, temizliği ömürden ömür alır

  Cevapla
  • Aylakmadmazel

   Kasım 15, 2017 10:15 am

   Mezuniyet kinasi mi ? ahahah bende onu ilk defa duyuyorum 😀 Insanlar ne yapacagini sasirdi. Ayneeen öyle ömrümden ömür gitti simdi bebisle birlikte gelecekten “dis bugdayi” kutlamasi göz kirpiyor bana ama napip edip evde olmayacagim 😀

   Cevapla

Leave a Reply