Kütüphane

, , Leave a comment

Geçen bize bi tanidik oturmaya gelecekti, olasi “eee Kubra neler yapiyorsun?” sorusundan kaçis programi hazirlamam gerekiyordu, hem beles, hem sicak, hem rahat hem de sessiz bi yere ihtiyacim vardi. Hazirlanip kendimi sehir merkezindeki kütüphaneye attim. Gazete bölümünde hürriyet gazetesi var, ve muhtemelen bu sehirde onu okuyan bi ben varim. Aldim elime oturdum. Torr torrr torr insaat sesleri yükselmeye basladi. Anasini satim o günü bulmuslardi kütüphanenin duvarini kaziyacak. Elimde gazetem 3. sayfa haberlerinde kim nerde nasil bir manyaklik yapmis okurken, ve iyice moralim düsmüsken gazeteyi masaya birakip çantamdan telefonumu alip candy crush oynamaya yelteniyordum ki… karsimda dergisine gömülü çocuk bana bi yazi gösterdi ” akilli telefon kullanimi bizi salaklastiriyor mu? ” tarzi bisey yaziyordu. Ee dedim? Cok güzel yazmislar dedi. Baktim yazidan bahsedecek gibi, ver dedim ben okuyayim. Aldim ve 6 sayfalik yazida telefonlarin nasi bizi birer gerizekaliya çevirdigini okudum. Birseye konstrasyon süremiz iyice azalmis, çalisanlarin performanslari azalmis, günde en az 3 saat geçiriyormusuz ortalama ve görüs alanimizda bi telefon varsa baska biseyle uzun süre ugrasamiyormusuz  (dikkatimiz telefona kayiyormus bi ne var ne yok bakma ihtiyaci hissediyormusuz), bildirim sesine karsi asiri hassas olmusuz vs vs.

Ha bide çevreyi müthis kirletiyormus su 2 senede bir üst modeline geçtigimiz telefonlar..

Yazida insanlarin nasil baglandigi yaziyor, hatta bi yerde candy crushtan bile bahsediyordu. Vay be evrenin bana uyarisi dedim. Gerçekten bagimli gibi candy crushta vakit geçiriyorum. Cünkü hiç degilse orda bari bi hedefim oluyor: seviye atlamak.

Neyse yaziyi okuyup bitirdikten sonra, herseyde haklilar maalesef bagimli olduk dedim.

Mesela az önce misir patlatip yedim. Ve misir patlarken tencereyi çektim ve instagram storyme koydum. Niye koydum acaba? Bilmiyorum. Acaba biseyle mesgul gibi görünmek için mi? Sonuçta misir patlatiyorum diye mesaj üstüne mesaj yagmayacak… ay salakmiyim neyim

Cocukla biçok seyden bahsettik. Akilli telefonlardan tüketim çilginligina atladik ordan da toplumun bize dayattigi seylere.. çocuk çoraplarini gösterdi ikisi farkliymis, e bu ikisi farkli diye ben niye gidip baska bi çorap alayim? Banane milletim bakis açisindan, biseye gerçekten ihtiyacim var mi ona bakarim kafasinda. Vay be dedim.

Aksam olmustu ve muhtmelen misafir evine gitmisti.. disari daha fazla sogumadan gitmem gerekiyordu. Velhasil çocugun ismini bile ögrenmeden kalktim gittim.

Velhasil kelam bu sosyal medyayla telefonla napicaz bilmiyorum blog.. Her iste ordan yürüyo ama napicuk?

Görecegiz
 

Leave a Reply