Sosyal medya

, , 2 Comments

Bu aralar sosyal medya ya taktim. Nasil olduk artik ya? Bi yere gidince resmen fotograf koymak zorundaymisim gibi hissediyorum neredeyse. Eskiden kim nerde napiyo bilmezdik, hele zenginlerin hayatlarini. La onlar hepimizden görgüsüzmüs haberimiz yokmus. Bunca zaman instastory denen meretin çikmasini beklemisler. Hepside ayni tip, dövme yukari kalkik kaslar, ombreli saçlar o toplantidan bu toplantiya. Bazi ortamlarda story çeken kisi etrafi çekiyor,  mekandakilerinde elinde telefon anasini satim.

Eskiden bi feysbuk vardi, çocukluk arkadaslarimiz ve uzaktan akrabalarimiz hayatta mi onu kontrol ederdik. Herkes yilda bi profil resmi degistirir, genelde eglenceli vidyo/resimler paylasirdi. Iliski durumunu degistirirdi, “aa evlenmis” derdik. Simdi tonla fotograf. Nerdeyse kendi ellerimizle evlendirmisiz gibi hissediyoruz. Mesela D. kendisinin 10 gun sonra dugunu var sanirim (evlensede kurtulsak). Kizin evini damini dugun detaylarini herseyini biliyoruz daha evlenmeden. Lan bi paylasmada gizemin olsun. Ya da ne bilim hiç mi duymadin “gelin ata binmis ya nasip demis”. Bi dur bi evlen ondan sonra paylas ne paylascaksan. Valla kendisini elestiriyorum felan ama belki ilk storysine bakan kisilerden biri de benimdir. Egleniyorum çunku. Komik.. Artik bol bol kendi özel havuzuymus gibi site havuzunun dibinde fotograf koyar evlendikten sonra. “Kocisle keyf”  temali olanlardan.

Coook yabanci tanidim, çok azi tanidigim Türkler gibi. Hele kizin biri var dünya turu felan yapiyo sanirim, gittigi her ulkeden bi tane fotograf atiyor. Ulan biz olsak baslariz havaalanindan tee dönene kadar.. Ve çogu gerçekten böyle. Ne güzel ya. Oh mütevazi. Hepsi kendi için yasiyor. Lea vardi benim arkadas Istanbul turu yaptik beraber. Kiza durup durup “resim çeksene aa” felan diyordum. O da “yok ben ani yasamayi gözlemlemeyi ve hafizama kaydetmeyi daha çok tercih ediyorum” lök kaldim. Cunku kendim telefon ekranindan gezmistim resmen her yeri.

Benimde böyle deli gibi resim çektigim bi dönem oldu, ama o zamanlar hersey bu kadar abartili degildi. Ne bilim içtigimiz kahvenin resmini felan çekmezdik.

Yalniz resimde bi instagram fotografi denemem olmustu… deneme çunku olmamis biliyorum. Kendiside hiç bir sosyal medya hesabimda bulunmadi haliyle. (Geçen Sene Gent’te  ki yurt odamin penceresi)…

Velhasil kelam, durum böyleyken böyle sevgili blog. Halimiz nolucak bilmiyorum ama su an kötü yani. Bende yavas yavas siyriliyorum bu zihniyetten sükür. Gün geçtikçe daha az giriyorum feysbukmus instagrammis. Zaten snapchat’i biraktik. Ayy bu snapchat tam gorgusuz yeri. Paylasimlarin bi gün sonra silinmelerine mi güveniyorlar nedir?

Bi çok insana olan bakis açim degisti gördükçe paylasimlari..

 

 

 

2 Responses

  1. Profösör

    Temmuz 9, 2017 7:33 am

    Hiç bir alet işlevinin dışına çıkmamalı. Yani diyeceğim odur ki; haddini aşmamalı. Bıçak ekmek dilimlemek için kullanılmalı, adam deşmek için değil. Aynen sosyal medya da sosyalleşmemizi sağlıyorsa doğrudur, yoksa a sosyal diyebileceğim edep adabı aşıyorsa, haddini aşıyor demektir.

    Cevapla

Leave a Reply